Przychodnia Lekarska
„SPECJAL- MED”

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. Każdego dnia co najmniej 50 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Choroby nowotworowe dotykają obecnie coraz młodsze kobiety. Tendencja ta zauważalna jest na całym świecie również w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom piersi (mammografia , usg) , które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany, bezpłatne badanie mammografii mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lata.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.

Bardzo rzadko może występować także u mężczyzn, szczególnie w 7. dekadzie życia.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Czas w przypadku profilaktyki raka piersi jest dosłownie na wagę złota. Wieloletnie badania nad rakiem piersi bezsprzecznie wykazały, że statystycznie, im wcześniej wykryty rak, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Istnieje kilka metod na ocenę zdrowia piersi. Można korzystać zarówno z badań specjalistycznych (usg, mammografia) zlecanych przez lekarzy, jak i samodzielnie dokonywać badania piersi w domu. Obie te metody pozwalają na wykrycie ewentualnego guza w piersiach.

 

Mammografia

Mammografia to diagnostyczna procedura obrazowania medycznego, opracowana specjalnie do wizualizacji tkanek piersi. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania szczegółowych obrazów wewnętrznej struktury gruczołu piersiowego.

Stanowi najbardziej precyzyjne współcześnie badanie przesiewowe, służące wykrywaniu raka piersi już we wczesnym jego stadium. Umożliwia ona wykrycie nawet bardzo małych zmian nowotworowych jeszcze na długo przed tym, zanim staną się wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Zwiększa to rokowania pacjentki i szanse na powrót do zdrowia, dzięki możliwości wdrożenia leczenia, zanim dojdzie do niebezpiecznych przerzutów.

Badanie mammograficzne profilaktycznie wykonywane jest co dwa lata u pań między 45. a 74. rokiem życia. U młodszych kobiet, w wieku od 40 do 44 lat, badanie wykonuje się w zależności od oceny ryzyka indywidualnego. Podobnie zresztą, jak u kobiet powyżej 75. roku życia, które również powinny wykonywać mammografię w zależności od ryzyka indywidualnego. W celu oceny tego ryzyka należy zwrócić się do lekarza. Lekarz może zresztą zadecydować o innym schemacie badań profilaktycznych.

Czy mammografia jest bezpieczna i skuteczna?

Wiele kobiet unika mammografii w obawie przed promieniowaniem czy bólem podczas badania. Niepotrzebnie! Jest to badanie proste, szybkie i zazwyczaj niebolesne. Mammografia nie wymaga też żadnego dodatkowego przygotowania. Dawka promieniowania podczas badania jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba.

UMÓW WIZYTĘ W NASZEJ PRACOWNI MAMMOGRAFII
tel.: 505-780-264

Badanie USG piersi

Najpopularniejszą metodą diagnostyki raka piersi jest USG. Jest to badanie, które warto wykonywać raz w roku po ukończeniu 20 lat. Jest ono zalecane głównie kobietom przed 40 rokiem życia, ponieważ w tym wieku piersi zbudowane są z gęstej tkanki gruczołowatej, która umożliwia bardzo dokładne badanie ultradźwiękami. Badanie USG jest w pełni bezbolesne oraz nieinwazyjne i trwa zazwyczaj około 10-15 minut. Dzięki ultradźwiękom, które są wytwarzane przez aparat USG, a następnie przenikają przez tkanki skóry, można precyzyjnie w czasie rzeczywistym ocenić ich kondycję zdrowotną. Podczas badania USG piersi lekarz nie tylko może wychwycić chore tkanki, ale również dokonać pomiarów wielkości, kształtu oraz charakteru ewentualnej zmiany. Jest to bardzo skuteczne badanie, ponieważ pozwala na wykrycie niepokojących zmian zarówno o charakterze łagodnym, jak i nowotworowym na bardzo wczesnym etapie. USG piersi należy wykonywać od 20 do 30 roku życia co 2 lata, a po 30 roku życia co roku.

UMÓW WIZYTĘ W NASZEJ PRACOWNI USG
tel.: 505-780-264

Mammotomia (biopsja mammotomiczna)

Mammotomia (biopsja mammotomiczna) to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda badania zmian piersi. Biopsja mammotomiczna jest komfortowym i bezbolesnym zabiegiem polegającym na wycięciu całego guza piersi lub pobraniu tylko wycinków z podejrzanego guza w celu diagnostyki. Pobrany materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego. Mammotomię wykonuje się zawsze wtedy, kiedy podczas USG lub mammografii zostaje uwidoczniona zmiana w obrębie gruczołu piersiowego.

Przebieg badania

Lekarz wprowadza do piersi igłę biopsyjną i przy pomocy wytwarzanego przez urządzenie podciśnienia zasysa do niej materiał tkankowy, który odprowadzany jest do specjalnego pojemnika. Osoba przeprowadzająca zabieg ma możliwość obracania igłą biopsyjną, lokując ją w inne miejsce – taka procedura umożliwia pobranie nowej próbki tkanki bez konieczności ponownego nakłuwania gruczołu piersiowego. Zabieg pobrania fragmentów zmienionej tkanki nie wymaga zakładania szwów chirurgicznych, a w miejscu nakłucia umieszcza się plaster oraz opatrunek uciskowy na piersi (stosowany przez 1 dobę od mammotomii). Dzięki zastosowaniu tej metody unikamy hospitalizacji i pacjentka po opuszczeniu gabinetu zabiegowego może wkrótce powrócić do normalnej aktywności. Biopsja mammotomiczna nie trwa zwykle dłużej niż 20-30 minut.

UMÓW WIZYTĘ W NASZEJ PRACOWNI MAMMOTOMII
tel.: tel.: 32 271-20-65 wew. 6
tel. kom.: 505 780 267

Badanie palpacyjne

Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi! Samobadanie piersi jest jednym z najprostszych i najbardziej dostępnych sposobów wczesnego wykrywania zmian w piersiach. Choć nie zastępuje ono profesjonalnych badań, takich jak mammografia czy USG piersi, stanowi ważne narzędzie w rękach każdej kobiety, które może przyczynić się do wczesnego wykrycia raka piersi.

Badanie to składa się z oglądania piersi przed lustrem oraz badania ich dotykiem.
Niepokój powinny budzić takie obawy jak:
* zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi,
* krwawienie lub inny wyciek z brodawki sutkowej,
* dołki, zaciągnięcia albo owrzodzenia skóry na piersi
* wszelkie wyczuwalne zgrubienia lub guzki w piersi lub pod pachą,
* obrzęk ramienia.

Samobadanie najlepiej przeprowadzać regularnie w 1. dniu po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie. Raz w roku z kolei takie badanie powinien wykonywać lekarz rodzinny, ginekolog, chirurg lub onkolog. Warto mieć na uwadze, że regularne comiesięczne badanie palpacyjne piersi pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę oraz zachować regularność w badaniu.

Poniżej przedstawiamy kilka korzyści z regularnego wykonywania samobadania piersi:
Wczesne wykrywanie – samobadanie pozwala kobietom na wczesne rozpoznanie ewentualnych niepokojących zmian w piersiach, takich jak guzki, stwardnienia, zmiany skórne czy wyciek z brodawki. Wczesne wykrycie raka piersi zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę prognozy.
Poznanie własnego ciała – regularne samobadanie piersi pomaga kobietom stać się bardziej świadomymi swojego ciała, co umożliwia rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości w porównaniu z typowym stanem piersi.
Prostota i dostępność – samobadanie piersi można przeprowadzić w zaciszu własnego i nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wizyty u lekarza. Może być przeprowadzone przez kobiety w każdym wieku.
Wzrost świadomości – regularne samobadanie sprawia, że kobiety są bardziej świadome ryzyka raka piersi oraz znaczenia badań profilaktycznych.
Uzupełnienie innych badań – chociaż samobadanie nie zastępuje profesjonalnych badań diagnostycznych, jest ważnym uzupełnieniem w profilaktyce raka piersi.

Jednak ważne jest, aby kobiety były świadome ograniczeń samobadania piersi takich jak:
Nie wszystkie guzki wykryte podczas samobadania są rakowe. Wiele z nich to łagodne zmiany, takie jak torbiele czy włókniaki. Niemniej jednak każda nowa lub niepokojąca zmiana powinna zostać oceniona przez lekarza.
Nie wszystkie nowotwory są wyczuwalne. Niektóre guzki mogą być zbyt małe lub zbyt głęboko położone, aby je wyczuć podczas samobadania.

Mimo tych ograniczeń, regularne samobadanie jest ważnym elementem profilaktyki raka piersi i może przyczynić się do wcześniejszego wykrycia choroby. Wcześnie wykryta choroba nowotworowa pozwala na skuteczne wyleczenie i normalne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet chorujących na nowotwór piersi jest właśnie zbyt zaawansowany stan choroby spowodowany późnym wykryciem guza. Dlatego tak ważna jest diagnostyka profilaktyczna. Badajmy się więc co miesiąc. Nikt lepiej od nas nie zna przecież naszych piersi i tylko my możemy zaobserwować lub wyczuć pod palcami nawet najmniejsze zmiany.

W naszej przychodni zajmiemy się Tobą kompleksowo począwszy od wizyty u Lekarza Specjalisty poprzez badanie (usg, mammografia) oraz zabieg mammotomii.

Pamiętajmy, że kluczowe znaczenie dla zdrowia mają działania profilaktyczne i skuteczna diagnostyka. Dlatego nie bójmy się badań – one są szansą na zdrowe i długie życie!

Rezerwacja terminów wizyt:
Obsługa Pacjenta tel.: 32 271-20-65